Cesty do práce, část. 5

Jste všímaví? Koukáte kolem sebe, když náhodou jedete nějakým hromadným dopravním prostředkem? Jde o to, že když jedete tramvají a nečtete si zrovna noviny (knihu, časopis, komiks, volební program), tak se nutně neubráníte nechtěnému pozorování spolucestujících. Tedy pokud nejste od přírody stydlivá povaha a nekoukáte pouze z okna. A co nevidíte? Spoustu lidí nejrůznějších typů v závislosti na době, místě a délce vaší cesty.

Když jedete ráno, kolem šesté, narazíte hlavně na zaměstnance různých podniků, popř. několik osob v postopiciálním stavu razících si cestu domů po dlouhé pařbě. Následně kolem sedmé přibudou studenti a studentky a téměř přesně úderem osmé zaplní řídnoucí spoje alieni jedoucí do Kauflandu nebo Lídlu. K nim se později, kolem deváté, připojí maminky s jedním nebo více kočárky, čímž zaplní většinu místa v každé tramvaji, autobuse, popř. trolejbuse (jednou jsem jel v autobuse s osmi kočárky!!). Díry nevyplněné pomocí kočárků zaplní jejich, zpravidla, předškolní doprovod a všichni společně svedou s alieny bitvu o místa k sezení. S postupující hodinou k polednímu stále „utěšeně“ řídnou spoje a tak není výjimkou jeden autobus za hodinu a půl, který opět zaplní kombinace alienů, kočárkovců a dalších příslušníků Homo Sapiens.

Co tím chci říct? Určitě ne to, že máte v autobuse civět na lidi kolem sebe, byť k tomu začátek tohoto příspěvku může podbízet. Chtěl bych, abyste si vzpoměli, kdy jste naposledy jeli prostředkem hromadné dopravy, který by nebyl, když ne přímo prázdný, tak alespoň nenarvaný tak, že se mu začínají prohýbat boky. Možná to vypadá, že mám něco proti alienům, kočárkovcům nebo podobným skupinám obyvatelstva, ale tak to není. Oni za sardinkoidní styl cestování nemohou… Nikdo jim nemůže mít za zlé, že cestují. Mají právo přesunovat se z místa A do místa B a platí za to smluvní jízdné tomu danému přepravci, jehož prostředek ke svému přesunu používají. Zajímavé je, že čím dražší je jízdné, tím méně v některých lokalitách MHD jezdí. Kdo jel někdy busem 31, nebo 21, kolem desáté dopoledne, mi nutně musí dát za pravdu. Bývají narvané tak, že kdyby se náhodou našel nějaký odvážný revizor, přející zkontrolovat jízdní doklady, tak by ho cestující pravděpodobně lynčovali.

A nakonec jedna příhoda z cesty do práce. Skupinka občanů pubertálního věku z etnika  pocházejícího z Indie, nyní žijícího po celé Evropě, přechází hustě frekventovanou ulici na zastávce Hotel Bělský les. Brzdy kamionů kvílí, osobní auta smykem drhnou asfalt a skupinka nerušeně a klidně pokračuje v pochodu. Jeden z řidičů dálkového autobusu však má jiný názor na přecházení silnic 20 metrů od nejbližšího přechodu a jede dál, skupince téměř před nosem…. Smršť nadávek, zaťatých pěstí a kopanců do autobusu nenechává na pochybách nikoho, že ho čeká podobný osud, pokud by snad byl natolik neopatrný a chtěl upozornit na nestandardní postup oné skupinky. Mimochodem, jsem rád, že žiju v Ostravě a ne v Praze, kde se po prostředcích MHD přímo střílí… u nás se na ně naštěstí jen plive.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s