Volby

http://www.maler.cz

Tak nám zvolili poslaneckou sněmovnu, paní Millerová…. abych parafrázoval slova jistého pana Švejka. To jsem zvědav, jak tyhle volby dopadnou. Nemyslím, že bych se měl pouštět do rozboru naší politické scény, ale rád bych zmínil jednu z možností, jak volit. Není z mé hlavy, ale myslím, že je to docela dobrý nápad, byť ztěží realizovatelný. Asi by to chtělo získat větší podporu…
Často slýchávám, že u nás není koho volit. Je to pravda… když se podíváte na složení poslanecké sněmovny a senátu, předpokládám, že najdete jen velmi málo poslanců nebo senátorů, o kterých by se dalo říct, že to nejsou jen zkorumpované vyžírky. Platí to o naprosté většině crew obou komor parlamentu a myslím, že se najde jen velmi málo lidí, kteří by se mnou nesouhlasili. Platí tady víc než kde jinde kouzelný vzorec:
"volič -> kandidát -> poslanec/senátor/zastupitel -> lobbista => narvaná kapsa poslance/senátora/zastupitele/lobbisty => nasraný volič".
A za čtyři roky se všechno opakuje.
Jak z toho ven? Těžko…

Systém tvorby kandidátek u všech stran (zejména těch parlamentních) je takový, že na předních místech jsou buď stávajíci poslanci, popř. lidé s nejširšími lokty a v obou případech většinou bezcharakterní individua, která se dopředu probojovala za ne zrovna čistých okolností. Mocenský boj o koryta v parlamentních stranách je vůbec divadlo k popukání… 🙂 S postupujícím časem blížících se voleb se konají místní, městské a krajské konference, kde nejrůznější lidé zápasí o co nejvyšší místo na kandidátkách, protože v případě úspěchu to znamená prožít čtyři, popř. více let v relativním poklidu, dobré finanční zajištění a pokud je navíc kandidát dostatečně vychcaný, tak má před sebou velmi bohatou budoucnost. Netvrdím, že jsou takoví všichni, ale jak známo… výjimka obvykle potvrzuje pravidlo, není-liž pravda?

 

Jak vyplývá z předchozího odstavce, tak hlavně přední místa na kandidátce mají největší šanci zaujmout po volbách místo za lavicí v tom baráku na Sněmovní ulici na Malé straně a jsou to právě ta přední místa, která pak obsadí výše popsané "osobnosti". Což nikdo z běžných občanů nechce, jestli se nepletu. Naštěstí existuje pravidlo preferenčních hlasů, což dává nám, nasraným voličům, možnost zaškrtnout dva kandidáty z kteréhokoli jiného místa kandidátní listiny. Kdyby se, čistě hypoteticky, všichni voliči dohodli, že sice budou volit tu stranu, kterou mají v úmyslu volit, ale zaškrtnou na kandidátce poslední dvě místa… To by byl v poslaneckých lavicích hukot!

Já vím, je to v podstatě nemožné. Ale není to pěkná představa? Každopádně bych rád zdůraznil, že nejít volit je kravina!!!
Volte koho chcete, to je vaše věc a věřím, že se dokážete rozhodnout podle svého svědomí, ale volit běžte. Jde totiž tak trochu i o vás samotné…

PS: Děkuji D-Fensovi za inspiraci 🙂

Reklamy

2 comments on “Volby

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s