Festival Fantazie

Den první

Sraz byl v 7:00. Docela tristní čas pro někoho, kdo má o svátcích a víkendech v tuto hodinu půlnoc. Vstával jsem kolem šesté a horečně pobíhal po bytu ve snaze najít vše, co jsem měl v úmyslu vzít. Určitě to znáte… Měsíc před odjezdem víte, co vše je důležité vzít, ale ty opravdu nejdůležitější věci stejně zapomenete doma. Což v praxi znamená, že po zhruba 120-ti kilometrech, v Moravské Třebové na pumpě, mi bleskla hlavou myšlenka, že nemám VGA adaptér k iBooku… A karimatku… (to bude noc…)
Ale vraťme se k odjezdu. Když jsem dorazil na lavičku před obřadní síň, uvědomil jsem si, že vlastně vůbec nevím jak Česki vypadá, čím jezdí a jestli je přesný. Byl. Přijel cca pět minut po sedmé, což já, zvyklý na Crusherův smysl pro dochvilnost, nechápal. Příjemný zelený Pažout 206 se měl stát naším kočárem pro cestu kamsi do Chotěboře na Festival Fantazie. (Po příjezdu jsem viděl na tričku jednoho sci-fi fana nálepku s logem FF, ale doplněným slovy Friendly Fucking. Jak vidno, interpretaci tohoto conu každý pochopil po svém…).
Nejdříve jsme dali napít Českimu pažoutovi a já si koupil snídani s opravdu ledovým čajem, po jehož požití jsem měl pocit, že se mi na jazyku dělají omrzliny, a mohli jsme vyrazit. Česki preferuje jednoznačně cestu přes Potštát, což mi vyhovuje, neboť hory :-). Cesta je mnohem příjemnější než po Death way u New Jičína, a těch kamionů bylo rovněž daleko méně. Přiznám se, Českiho způsob jízdy mě zaujal. Jel živě, ale bezpečně a rozhodně se nechoval jako sběratel trestných bodů. Probrali jsme společně spoustu věcí a na spoustě věcí jsme se dokonce shodli. Přišli jsme na to, že ani jednomu z nás se nelíbí nový silniční zákon a že rozhodně nepodporujeme udělení tak velkých pravomocí těm mikromozkům od městské policie.
Na přetřes přišla spousta věcí, opravdu… Většina by vydala na samostatný článek. Česki je workoholik, který má účetní firmu a ve volném čase pouští desky na Hellaxu, takže jistě pochopíte, že to není žádná lama, jakých je kolem nás tuny.
Zhruba půl hodiny před našim příjezdem do Chotěboře (naprostá díra kdesi na Vysočině.. ale… moc pěkná díra) mi přišla sms od Crushera, kde se zajímal kdy dorazíme. Odpověděl jsem mu zcela v jeho duchu, že asi pozdě, neboť vyměňujeme v Klimkovicích kolo. Nevím, jak to vzali přítomní, ale podle reakce MJ (To jste jeli z Klimkovic dvacet minut???) soudím, že to sežrali i s chlupama. Kromě Crushera, protože ten zná můj smysl pro humor.
Přijeli jsme na místo určení něco po desáté. Přednáška o historii Star Treku v ČR byla v plném proudu, ale já si ještě musel projít výslechem od nějakého dobrého muže v šatně (recepci), který na mě vybafl, co chci a co tam pohledávám. Vypadal podrážděně a přiznám se, že mě v první chvíli napadlo, jestli jsem tady správně a nezabloudil jsem náhodou na setkání svědků Jehovových. Naštěstí vše dobře dopadlo. Kolem mě byli samí trekkies a já si byl najednou jistý, že jsem trefil správně.
V tuhle chvíli skončila přednáška o hudbě ve sci-fi filmech. Projeli s námi Star Trekem, Vetřelci i Blízkými setkáními třetího druhu. Člověk by ani neřekl kolik disharmonické, nerytmické a se zvukovými efekty hraničící hudbou se člověk ve scifárnách setká. Člověk ji kolikrát vůbec ani nevnímá jak to doplňuje děj filmu. A nakonec jeden poznatek. Rád usínám při hudbě. Nastavím iMaca na usínání a ulehnu… pustím si něco uklidňujícího a při druhém tracku spolehlivě zabírám. Pokud bych si však pustil Williamsův doprovod k únosu malého chlapce z Blízkých setkání, zřejmě bych se třepal pod peřinou, hrůzou mrkal očima a při sebemenším ruchu z ulice bych dostal šok.
Dnes večer ještě máme v plánu besedu s herci dabujícími postavy seriálu ST: Enterprise, na kterou se velmi těším.
Je s podivem kolik sympatických a na stejnou notu naladěných lidí se tady sešlo. Občas o fanoušcích sci-fi a fantasy panuje názor, že to jsou podivíni, pošahanci a nepraktičtí lidé. K tomu bych dodal asi tolik. Je to pravda. Potkal jsem tady nejrůznější individua, lidi v kostýmech, lidi pomalované, lidi v uniformách, člověka ve fotbalovém dresu, lidi v tričkách se StarGatem, lidi sedící na schodech, lidi vytvářející prezentace ve svých noteboocích (počet notebooků dosahoval poměrně těsně počet přednášejících, což znamená, že naprostá většina z nich měla vlastní), lidi s pořadatelským výrazem ve tváři, lidi tvářící se, že nepatří nikam atd. atd. Obyvatelé Chotěboře vypadali v absolutní menšině.
Ale nikde, kladu důraz na slovo NIKDE, jsem nepotkal žádného frikulína (šampona) nebo jiného arogantního blba. Všechno to jsou lidé, kteří k sobě mají blízko, kteří mají společné zájmy, a ty je spojují. Jsou to lidé, kteří se společně cítí dobře, protože dobře ví, že ten, co sedí naproti je stejně „postižený“, a že se na něj nedívá jako na podivína, pošahance nebo nepraktického člověka. Možná, že tihle lidé nevědí co zrovna „frčí“, pravděpodobně nemají přehled o prvních řebříčcích hitparád, neví, co zrovna letí v Kenvelu a nečtou plátky typu Bravo Girl, ale právě proto u těchto lidí cítím velkou naději. Jinak… Dost mě překvapilo kolik věkových kategorií se sešlo. věkový průměr možná bude něco přes 25, ale poměrně velké zastoupení příznivců nad 40 mě utvrzuje v tom, že tady na věku nezáleží. Není výjimkou, když vidíte debatu 17-ti letého obeďárovance se staršími pány a dokonce docela často vidíte jak 19-ti letá slečna zcela vážně přednáší a v místnosti ji každé slovo hltají lidé od 25-50 let. Sci-fi smazává věkové rozdíly a neklade překážky v rovnocenném dialogu napříč všemi věkovými pásmy.

Potvrzují se slova jednoho chytrého člověka, který mě kdysi ke sci-fi přivedl… Děkuji, pane profesore Drozdku, máte absolutní pravdu. Sci-fi skutečně nečtou pitomci. Sci-fi čtou takřka výhradně inteligentní lidé, otevření novým myšlenkám a názorům. A že jsou občas nepraktičtí? Prosím vás… a komu z nás to vadí?

Reklamy

6 comments on “Festival Fantazie

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s