Koprcon 2006

dsc_3728.jpg

Con – z angl. convene (sejít se, shromáždit se, svolat). Používá se jako součást názvů setkání příznivců sci-fi a fantasy. Např. PragoCon, AvalCon popř. KoprCon. A právě o tom posledním jmenovaném Conu je následující příspěvek.

KoprCon má pro mě trochu symbolický význam, protože to byl:
1) první Con, kterého jsem se kdy zúčastnil (před rokem).
2) Con, kde se sloučil náš ST klub s klubem plzeňským a vznikl tak klub UPKB-Dominion.
3) Con, po kterém náš klub vykročil po deseti letech existence k novým horizontům.
a 4) Con, který mě přesvědčil.

Za ten rok, jenž uběhl od loňského Koprconu, se udála spousta věcí. Založil jsem si tento blog, byl na dalších třech Conech, stali jsme se nedílnou součástí české sci-fi scény a upozornili na sebe, takže se s námi do budoucna počítá. Před rokem nedostižné celebrity české Star Trek scény jako Johanson, Hypo, Xyll, Margh a podobní, o kterých jsme jen slyšeli a výsledky jejichž práce jsme do té doby jen hladově hltali z Internetu, najednou začali být lidmi z masa a kostí, a někteří z nich se stali našimi dobrými přáteli (Posílám tímto pozdrav do Prahy).
Na ten letošní Koprcon jsem jel jako přednášející, i když jsem si to v podstatě naostro vyzkoušel už na SlavConu v Bratislavě. Ale vraťme se k pátku 17.11.2006.
Kolem jedenácti dorazili do Ostravy Hypo a Margh, kde se jich ujal Crusher, protože já ještě nemohl. V tu dobu jsem totiž ošetřoval počítač jedné tábornice a její maminka mi za tu práci dala láhev červeného vína. Nepiju alkohol a bránil jsem se! Zbytečně. Láhev se usadila v mém batohu a já po chvíli v tramvaji i s tou tábornicí, která si jela ke mě nalovit z iTunes pár písniček. Paralelně s tím se pak k nám připojila ještě PP a tak bylo veselo. Kolem čtvrté jsem doma osaměl a hned jsem se pustil do úpravy bytu. Na místo, kde obvykle stojí dvě dřevěná křesla a stolek s iMacíkem se muselo vejít 7 lidí, a tak dvě křesla, zbavená polštářů (Je to dobré. dvě křesla = čtyři polštáře = čtyři sedící), šla ke zdi. Stolek s počítačem a stativ rovněž. Pak ještě přihodit tři zbývající polštáře (další tři sedící) a doprostřed černý konferenční stolek aka Ikea (díky Crushere) a návštěva mohla přijít.
Sotva jsem dokončil „open space upgrade“ zazvonil zvonek a dovnitř vplula KaPe. Takže jsem v její příjemné přítomnosti začal s přípravou palačinek (resp. těsta). Víte jak se to dělá? Jestli ne, tak máte smůlu, popisovat vám to nebudu… za chvíli dorazili Hypo s Marghem, Crusher, Mike a Dani (samí zralí, dospělí a rozumní lidé) a tím to haslo. V obýváku byl pro ně sice nachystaný velký prostor (nikdy se nepřestanu divit zváštnostem časoprostorového kontinua… pravděpodobně jen díky nim bylo místo k sezení větší než celý můj malometrážní byt), ale oni všichni si stejně sedli v kuchyni, aby mohli kritizovat moje palačinky už při výrobě, k čemuž se ovšem nakonec nikdo neodvážil.
Palačinky byly totiž dobré a tak celá nasycená a napojená společnost spokojeně odkráčela před desátou do Crusherovo bytu, aby tam popustila uzdu svým úchylným karetním hrátkám (-:

Druhý den ráno jsem před osmou naběhl na parkoviště, kde už nějakou dobu stepoval SO, a světe div se… CRUSHER PŘIJEL JEN O CCA 15 MINUT POZDĚJI!!! Neuvěřitelné se stalo skutkem a kdybych se večer předtím vsadil, že pokud přijede včas, tak sežeru ponožky, už by mi je servíroval. (-:
Počkali jsme ještě na Mikea, který dorazil s VW Polem svých rodičů asi o deset minut později a mohli jsme vyrazit.
Po příjezdu do Kopřivnice jsme se už jako zkušení účastníci Conů ihned zaregistrovali (Mike, Crusher i já jsme dostali krásné modré visačky s VIP označením) a zamířili do sci-fi místnosti ve druhém patře. Dýchla tam na mě atmosféra spřízněnosti a sounáležitosti, a tak jsem Johansonovi hned odpustil, že se na nás mračil jako pošťák na POP3 server.

dsc_3715.jpg

V jedenáct jsem přišel na řadu já a moje divadelní vystoupení „Proč nesnáším Star Trek“. Už chvíli před tím se do naší místnosti nahrnulo velké množství individuí a já trapně doufal, že to bylo kvůli veselým videím, které Johansson použil k zakončení své přednášky. Samozřejmě to byla kravina. Když nazvete ve sci-fi bloku na Conu, který pořádá Star Wars klub (a kde kolem vás poletuje víc Sithů a rytířů Jedi než normálních lidí) svou přednášku „Proč nesnáším Star Trek“, navíc v bloku, kde převládá Star Trek, můžete čekat, že to všichni ti škodolibci se světelnými meči u pasu chtějí vidět. VY to můžete čekat… já to nečekal. Překvapivé, že?
Nakonec to prý až taková katastrofa nebyla. Vím z dobře informovaných kruhů… Já měl opět trému a na moc si nepamatuji.
Svou přednášku jsem vydýchal až při misce čínského čaje v místní provizorní čajovně s moc ochotným a příjemným odredovaným chlápkem… A taky pokecem s mezinárodní návštěvou, od které jsem koupil černé tričko s ručně malovaným symbolem komunikátoru Hvězdné flotily. Byli to tři super slováci (dvě slovenky a jeden slovák), které jsem poznal už na Slavconu v Bratislavě.
Odpoledne pokračovalo v podobném duchu (představení našeho klubu, Mikeho a Crusherovo přednáška, co všechno můžete potkat ve vesmíru a Koraxovo ohlédnutí za světem ST her) a večer jsem se sešel s dámskou částí slovenské výpravy (čistě náhodou, opravdu!!!) v projekční místnosti, kde zrovna běžel Star Trek: Khanův hněv a tak jsme spolu komentovali děj a dobře se u toho bavili. Při třetí části sice odešly, ale později večer mi Dandy dala na sebe kontakt a tak jsem rozšířil řady potenciálních trekkies (-: (a snad i přátel).

Na noc jsme se přesunuli zpět do Ostravy, ale už druhý den ráno, něco po deváté, jsme dorazili na Zephramovo přednášku o terorii podprostorových polí, což byla asi nejlepší přednáška, kterou jsem kdy viděl. Třeba už jenom proto, že ten chlap očividně věděl o čem mluví (nebo tomu aspoň věřil). Zephram na mě vůbec udělal dobrý dojem. Jedna jeho sestra taky. A jeho druhá sestra ještě víc (-: (Zdravím, Z!)
Celý KoprCon zakončila Ziina s povídáním o Williamu Shattnerovi (herec, který hrál kapitána Kirka). Víte, že Shattner je katastrofální zpěvák, a že hrál v jednom totálním propadákovém westernu v šedesátých letech? Já to naštěstí nevěděl… Ale hraje třeba v novém seriálu Boston Legal a podle ukázek, které jsme tam viděli, to může být docela záhul.
Odpoledne se celá naše suita opět přesunula do Ostravy a přesně v 15:00 ji Hypo s Marghem v útrobách žlutého autobusu opustili. Rozdal jsem přítomným loučícím se Ostravákům bílé papírové ubrousky, abychom měli čím mávat a, i když to bylo míněno jako recese, bylo vidět, že tak úplně zbytečné nebyly…

PS: Nevím jak vy, ale návštěva kina, kde dávali Casino Royal (tu novou bondovku) bylo asi to nejideálnější zakončení sci-fi víkendu. Díky PN!

PPS: Hypo… vzkaz pro tebe… Nic není tak horké, jak se zpočátku zdá… (-:

Fotky naleznete třeba zde

Reklamy

9 comments on “Koprcon 2006

 1. Tak to se musim ohradit, protoze v sobotu jsem prijel na cas. cca 5 minut po devate.
  Az v nedeli jsem mel zpozdeni 10 minut a kdyz jsem se ptal zdali je paja pripraven, tak mi do telefonu rekl ano, ale trvalo pak 10 minut nez dorazil dolu …. takze asi takhle ….. budu se branit do posledni kapky krve ……..

 2. Takze abych to upresnil… Crusher prijel v 9.11 (cimzto se mu omlouvam). V nedeli jsem cekal presne v 8.30 na chodniku, a protoze nikdo neprijel, tak jsem sel opet nahoru…
  Asi tak…
  Na druhou stranu musim priznat, ze Crusherova nedochvilnost doznala v posledni dobe velke zlepseni! Pokud to bude pokracovat dal, verim, ze zmizne uplne… (ta nedochvilnost, nikoli Crusher… to by byla skoda) 🙂

 3. Jojo … Koprcon byl dobrý. Jdete na Pragocon (únor)?
  Co s tou misí Paolo?
  Jinak kdyby někdo měl nějaké fotky, nebo dokonce nějaký text, něco jako co tady píše Paul, tak bych to rád hodil na UPPDKV web.
  A stejně nejlepší byla večeře 😉

 4. Koprcon byl fajn. A víc než to. Taky bych chtěl sepsat nějaký podobně stručný a přitom zajímavý report jako Pavel. Snad dám brzy na web alespoň fotky s nějakým komentářem.
  Při přednášce „Proč nesnáším Startrek“ jsem se velice bavil, stejně jako většina lidí okolo. Takže žádné obavy o katastrofu [-:.
  Jsem rád, že jsem poznal zase pár nových lidí.

  PS: Měl bych se asi stydět. Taková zásadní věc, jako že nejde o hyperprostorová, nýbrž o podprostorová pole, a posluchači si to nezapamatují [[-:

 5. Pájo, proč Ty vždycky JEN TAK NÁHODOU máš kolem sebe nějaké pěkné holky? (viz slovenky např.) … těch náhod je nějak moc, ale dobře, když si to umíš zařídit, tak Tě můžu jenom obdivovat 🙂

 6. My jsme ale fakt v ten pátek nešli hrát karty…..
  navíc na to nevidím nic úchylného…….

  Jinak Koprcon byl super, budu si pamatovat přednášku „Proč nesnáším Star Trek“ a teorii podprostorových polí.
  Mno a z celého prodlouženého víkendu hlavně všechny ty kamarády :).

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s