Údolím mladé Kysuce

Nejdříve musíte opustit Ostravu. Rázovitou Ostravu. Nejlépe směrem k přehradě Šanci. ŠanceVyšplháte se z Ostravice nahoru k Hamrům, přefrčíte křižovatku směrem k Bílé, ale zahnete doleva na Turzovku. Následuje vysokohorská partie k přechodu, kde si můžete dopřát pohled na Lysou z druhé strany. Je to hodně stoupání a pak klesání, ale ty pohledy za to stojí.Pohled z Klokočova na Moravu
V Turzovce se dejte vpravo. To už jste v údolí Kysuce. Svérázný kraj uvězněný mezi Beskydy a Javorníky. Jediné čtyři cesty odsud vedou Makovským průsmykem zpět na Moravu, Na Čadcu, o které se říká ten vtip ohledně svítících blech, Na Turzovku a nakonec přes Veľké Rovné do Kotešovej do údolí Váhu. Pro někoho, kdo není zvědavý na řady kamionů a páchnoucí severní cestu přes Třinec a Jablunkov, je přechod na Turzovce ta nejhezčí brána na jeho cestě za haluškami. Sice nechápu, proč se tomu říká Turzovský přechod, když první obec za přejezdem hranic je Klokočov, ale pal to čert… koho to zajímá?
Když se tedy dáte doprava směrem na Makov, pojedete divokým, ale obydleným údolím proti proudu Kysuce a přejedete nesčetněkrát železniční koleje, které se s úzkou cestou dělí o ten malý prostor. Po obou stranách vysoké hory (relativně vysoké, uvědomte si, že nejste v Alpách), zelené pastviny a spousta původních staveb. Viděl jsem tam jen velmi málo objektů připomínajících zmrdy tak oblíbeného stavebního stylu á-la podnikatelské baroko.
Skrz Makov na Javorn�kyKdyž dorazíte do Makova (je to kousek, sotva 12 km), přejeďte hranice a zastavte se v místním bistru na halušky, nebudete litovat!
Za křižovatkou na Vsetín, kde se dáte vpravo, následuje stoupání, kde se můžete pokochat pohledem na celý Makovský průsmyk i s Javorníkama na druhé straně. Pak už jen cesta k Bílé, po naší staré a známé křižovatce dole pod Hamrama, po horskou dráhu připomínající magistrále podél Šancí, sešupem do Ostravice a dál to znáte.
Jo… a ještě něco… musíte jet na maličkém skútru, jinak si to nevychutnáte.

Mao Ce-Tung poprvé za hranicemi

 

Reklamy

3 comments on “Údolím mladé Kysuce

  1. Já jsem to loni koncem léta projel v podstatě opačným směrem a autem a taky se mně ten kraj moc líbí. Člověk se nesmí ale za jízdy moc kochat, protože je to samá zákruta. Z Bumbálky je směrem doleva kolmo na hlavní cestu (při příjezdu od Česka) asi po 1,5 km Masarykova chata – moc pěkné místo a na druhou stranu asi 1 km rozhledna Súkenická – taky stojí za návštěvu.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s