Moraváček v zemi za duhou, část 6.

17. září 2007
Druhý týden – dopravní speciál

Tak je to tady… už týden jsem v pracovním procesu, už týden vydělávám euráčky (doufám) a už týden poznávám nové tváře. O nich ale až později. Tento příspěvek bych rád věnoval některým specifikům irské dopravy, jak jsem se s nimi za posledních bezmála dvacet dní seznamoval.
Že se tady jezdí po nesprávné straně silnice je už téma natolik omleté, že to až zavání opakovaným vtipem a nikoho to už nepobaví. Zmínil jsem to již několikrát a vracet se k tomu by bylo jako rozhlížet se při přecházení irské silnice nejdřív doleva a pak doprava, jak nás to učili ve škole. Dostanete pecku zprava od kamionu nebo, v lepším případě, od mé půjčené Micry. Náhodou je mi to sympatické, že se čtyři země vzepřely celému světu a Irsko, že je mezi nimi… 😀
Silnice jsou tady úzké a klikaté a nerovné, říkají snad všechny turistické příručky hned po upozornění, že se tady jezdí vlevo…. 🙂
Pozor, zde přecházej� kachny!Já k tomu pouze dodávám, že už jsem měl tu čest poznat silnice užší, klikatější a nerovnější, než jak je popisují ony příručky… a že občas vidíte dopravní značku jako “Horses Crossing”, která vás upozorňuje na možnost přítomnosti koňů na silnici, popř. podobnou značku, která vás upozorňuje na přítomnost kraviček a dokonce jsem v mém lovely Sixmilebridge objevil značku “Ducks Crossing”, což snad ani nebudu překládat.
Koně jsme na cestě již potkali. Přejížděli jsme zrovna, za vydatné Zdeňkovy pomoci, Woodcock Hill, když začalo drobounce pršet a do cesty nám vyrostli zničehonic čtyři koně a dva honáci. A nějaké auto. Koníčci byli neustrojení a jeden hned utekl. Dva se vydali k našemu Nissanku, aby si nás asi prohlédli a jejich honák (ten druhý utekl za tím jedním koněm 🙂 ) nás rukou nabádal k opatrnosti. Byli jsme opatrní, protože inkasovat kopanec do auta moje peněženka nehodlala riskovat.
V ulicích Limericku, zejména v oblasti univerzity, kde bydlím, je téměř běžné potkat dva nebo tři zápřahy klusáků s jedci v normálním provozu… akorát bez blinkrů, které ostatně neříkají nic ani ostatním řidičům…
Zdeněk mě vozí po kuriozních silničkách. Silničkách úzkých tak, že vyhnutí dvou aut je téměř nemožné. Obvykle se to řeší tak, že auto, které má blíž na odpočívadlo, nebo nějaký vjezd na dvorek, prostě zacouvá a při míjení se to neobejde bez přátelského úsměvu a pokynutí rukou.
Řidiči tady v Irsku jezdí na ostří nože. Kde je 80 km/h jedou 80 km/h a to i v případě, že je to pro našinec prostě nemožné. Ovšem… zapomněl jsem dodat, že sice jezdí jako Schumacher s ukradeným McLarenem, ale přitom maximálně slušně a ohleduplně. Jistě, jsou tady hovada, která předjíždějí, která netrpělivě troubí, nebo jezdí opravdu riskantně a bezohledně, ale potkal jsem jich jen pár a moc bych za to nedal, že budou východního původu.
Na semaforech mají tři barvy… ale když svítí červená, tak žlutou už ani nenapadne se probouzet a blikne rovnou zelená, což v praxi znamená, že pokud se náhodou na vteřinu podíváte jinam, druhou vteřinu do vás zezadu může někdo narvat. Ale to se mi naštěstí nestalo.
Když odbočujete doprava, máte přibližně uprostřed křižovatky kolonku, do které zajedete, a způsobně čekáte, až se v protisměru udělá trhlina v koloně aut, nebo když na vás nějaký ir zabliká, že vás pouští… to je zde normální… když stojíte na odbočení, zaručeně vás do deseti aut některé pustí.
Kolony a zácpy jsou zde na denním i nočním pořádku. Začnou se tvořit kolem deváté ranní a opadávají kolem deváte večerní. Projet Limerickem během této doby chce hodně trpělivosti a pití. Popř. dobrou muziku (doporučuji Gipsy Kings, stalo se mi, že když jsem to takhle poslouchal s otevřeným okýnkem, řidič ve vedlejším autě klepal do taktu prstama a dvě slečny stojící na přechodu se do rytmu rozvlnily 🙂 ) Do práce to mám 28 kilometrů a nejlepší výkon byl třičtvrtě hodiny. Podotýkám, že jezdím podle předpisů a pouze ve dvě ráno, když se vracívám ze zavírací směny, a kdy jsou silnice skutečně prázdné, to dávám za půl hodiny. Už jsem našel speciální silničky, které objíždějí místa největších zácp, ale protože jsou to opravdu malé silničky, více než 50 km/h si tam netroufám. Kromě toho při téhle rychlosti se krásně kochá, jelikož irský venkov je úžasný.
Jezdívám skrz Sixmilebridge, což mě povznáší a na cestě mezi Sixmilebridge a Shannonem je malá soukromá benzinka s Food Storem, kam se občas stavím na muffina a džus.
Silničky přes tato místa nejsou zasekané a navíc si cestu po nich skutečně užívám.

Momentálně sedím v pubu kde jinde, než v Sixemilebridge. Je to ten pub, ve kterém jsme tehdy v červnu seděli s LC a HJ při naší rekognoskační cestě do Irska. Je to ten pub, který položil základy mého zamilování se do Sixmilebridge… a je to právě Sixmilebridge, do kterého vedou z Limericku hned čtyři cesty.
Můžete zcela neprozaicky jet po nové čtyřproudovce, která spojuje Limerick s Shannonem a Ennisem, stočit to na Sixmilebridge kousek před výjezdem na Shannon a jste tam.
Můžete zatočit dřív na Cratloe a po úpatí Woodcock Hill velmi mírně ochutnat atmosféru irského venkova.
Můžete sjet hned na kruháku v Limericku kde Old Cratloe Road začíná a po ní frčet venkovem celou cestu, anebo…
Můžete zahnout doprava na Woodcock Hill Road z Old Cratloe Road a vychutnat si cestu irským venkovem, irským pralesem a divočinou na stráních Woodcock Hill a potom úchvatným sjezdem mírně skrz vrstevnice z Woodcock Hill a vychutnávat si výhled na Newmarket – Fergus a celý Shannonský záliv, který máte najednou před sebou jako na dlani.
Potom samozřejmě zajeďte do Sixmilebridge na Guiness, nebo třeba na Colu jako já. A nezapomeňte, že se objednává u barpultu, že se platí hned u něj, a že pokud vám není víc než 21 let, tak si u něj nesedejte… 🙂 .

PS: Pro zájemce je zde připravena malá fotogalerie z irských cest…

Reklamy

2 comments on “Moraváček v zemi za duhou, část 6.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s