Moraváček v zemi za duhou, část 10.

Nějakou dobu jsem svůj nebohý blog poněkud zanedbával. Napadá mě spousta skvělých výmluv typu, “pomáhal jsem zatlačit velryby do moře” nebo “lovil jsem lososy”, ale kdo mě zná, tak by mi stejně nevěřil a kromě toho já se vody bojím. Prostě jsem na svůj blog kašlal a lidé, kteří ho čtou už začínali být nervózní. Jenže když není co psát, tak co mám dělat?
Nakonec jsem si řekl, OK, napíšu něco a snad to nebude vaření z vody. (Ale ty velryby byly fakt těžké, děcka…) Výsledek je zde a připomíná trochu paskvily, které můžete číst v okurkové sezóně úplně všude. Nebrečte mi tady, sami jste si o to řekli… 😀
Ačkoli se tomu snažím vyhnout, neubráním se srovnání mého současného zaměstnavatele s leteckou společností levných letů Ryanair.

ryanair_682_401146a.jpg

Všiml jsem si toho i při své poslední cestě do čech před týdnem… Stejně jako u Meka se tady snaží honit své zákazníky, stejně jako u Meka nemůžete čekat žádný komfort při odbavení, stejně jako u Meka vám předhodí prefabrikovaný interiér prostý jakékoli designérské invence. Obsluhující personál se bude strojeně usmívat a bude vás honit, ať se rychle usadíte, připoutáte a po přistání vás bude honit ven z letadla. Stejně jako jste u Meka nuceni rychle se nadlábnout a uvolnit místo jinému hambáčechtivému podivínu, musí letadlo Ryanairu rychle znovu letět a vydělávat tak na levných letenkách. A přesto mnoho lidí mluví o Ryanairu s respektem a o Meku s despektem. Nechápu to. Možná proto, že McDonald’s je v očích veřejnosti odporným symbolem globalizace a Ryanair společností, která sbližuje… Polsko a Irsko sbližuje maximálně, jen co je pravda (-:
A to se týká určitě i ostatních nízkonákladových aerolinek. Z terminálu do letadla musíte po svých, nebo vás v lepším případě sveze autobus, o místo u okýnka se musíte porvat s ostatnimi a během letu kolem vás nejméně tucetkrát projdou letušky buď prodávající losy nebo sbírající bordel (letuška se zřetelným ruským přízvukem vykřikující na všechny strany “any rábiš?”) nebo rozdávající reklamní časopis Ryanairu, ve kterém se dočtete jaká je to náramná společnost a kolik už nalítala člověkohodin…Nepřipomíná vám to něco?

1008852.jpg

Ale nyní z jiného soudku. Rád bych se podělil o několik veselých zážitků se zákazníky v naší restauraci/bufetu/fastfoodu (nehodící se škrtněte).
Stojím v okně DriveThru a skládám krabice na dětská menu. Přijede obstarožní Peugeot a v něm sedící mohutný černoch s chrupem bílým tak, že v noci světélkuje prohlásí, že chce “bógó”. Nenechám se vyvést z míry a s úsměvem opáčím, že “bógó” nemáme, a že je mi to líto. Černoch se nepřestává usmívat a se slovy “ár jů sťjůpid? Uots in da pykčr hír?” ukazuje na eurosaver menu, kde je obrovský obrázek hamburgeru za jedno jůro. Docvaklo mi, že chce burger, ale z jeho úst by tomu rozumněl snad jedině jiný mohutný černoch se svítícími zubama.
Jednoho krásného dne mi zase pod oknem zastavila čmoudící dodávka od Forda, stáhla okýnko a uvnitř, naštosovaní vedle sebe, seděli tři rastafariáni jako vyjetí z výrobní linky někde na Jamajce. Dredy, marjánka na plné koule, ještě chyběl Bob Marley s Buffalo Soldier a člověk by si myslel, že zabloudil v prostoru. Chvíli cedili brka mezi zubama a pak ten u volantu najednou začal chrchlat takovým tím nebezpečným způsobem, že máte strach, že mu to žváro zaskočilo a on se ho snaží vykašlat. Když jsem chvíli nereagoval, vyndal ten čvaňhák z huby a nakřáplým hlasem si objednal dva Big Macy a Big Tasty se slaninou… a jestli jsem mu prý nerozumněl, když to říkal poprvé.
Když jsme u toho milého sendviče Big Tasty se slaninou… sympatické bývají příhody s, hm, tzv. těžkými váhami. Ti přifrčí nejlépe v Nissanu Micra, nebo v jiném prťavém výdobytku automobilového průmyslu a zabírají obě přední sedadla a část zadních. Já se vedle nich ztrácím a to nemám nikterak štíhlou postavu…. Nebohé autíčko se houpe na svých těžce zkoušených tlumičích jako necky na rybníku, každou chvíli hrozí kolapsem náprav a jeho majitelé začnou sestavovat objednávku.
Naporoučejí si v řadě po sobě sérii hamburgerů (Big Tasty je jen jeden z nich), která by nasytila průměrně velký indiánský kmen a nakonec, jako korunku, si objednají velkou Coca-Colu… a přitom zdůrazní, že musí jít o “dájet kouk”, tedy o kolu bez cukru… (-:

McD’s trochu jinak :-)

Takových historek mám přehršel, ale nechci vás už nudit, tak jen malé shrnutí na závěr.
Za celou dobu, co tady vařím a prodávám hamburgery jsem se na kase nesetkal s člověkem nevrlým, arogantním nebo toužícím se pohádat. I když něco zprasím, a není to výjimka, smějou se a snaží se pomoct. Přirozeně jsou tady různí lidé a nejsou všichni milí a příjemní… Ale téměř všichni beze zbytku jsou zdvořilí…
Nepočítám do toho irské teenagery, protože ti jsou kapitola sama pro sebe a kdybych chtěl psát článek o nich, postrádal by dostatečně vyvinutý smysl pro toleranci. Takový článek by byl vyloženě monotematický a oplýval by slovy typu “kretén”, “asshole” apod.
Tak… a máte co jste chtěli. Článek bez osnovy, s přeskakujícími tématy, přelétávající od čerta k ďáblu a bez hlubšího smyslu. Ovšem jelikož je to můj blog, nemůžete nic dělat.
Užijte si příchod jara, stejně jako já si užívám dnešní den, který je přinejmenším bláznivý. Ráno sněžilo, dopoledne pražilo slunce, v poledne padaly kroupy a teď prší a foukající vítr cloumá zavřeným oknem. Majitel naší hospody mi jednou řekl, že jedině v Irsku zažijete čtyři roční doby v jeden den… Měl pravdu 🙂

Reklamy

5 comments on “Moraváček v zemi za duhou, část 10.

  1. To nemate v Mekaci rusicku na teenagery? Tady v Galwayi/Terryland u Mc‘ jedna je a funguje znamenite. Jsou nainstalovany na mistech, kde se teenageri shlukuji a mohli by zpusobit nejakou skodu. Uz jsi testoval on-line obchody- jsou dva a dodaji ceske/slovenske zbozi vcetne brynzy na halusky ( a taky halusek) az do domu.

  2. Na to stačí vzít starou televizi a zapojit ji. Co já se ve škole natrpím… jakože, jsem tak trochu výjimka, nedávno jsem zjistila, že jsem schopná slyšet netopýra, což se každému nedaří, ale všímám si, že je víc lidí, co si při zapnutí televize na gymplu zacpává uši. 🙂

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s